Ispremiär för Villa Lidköping BK

Måndagen den 29 augusti bjuder Villa Lidköping BK in till ispremiär. Foto: Team Sören/Fabbe.

Måndagen den 29 augusti kan, för första gången sedan pandemistarten, Villa Lidköping BK att bjuda in till ispremiär i Sparbanken Lidköping Arena och då med bland annat en träningsmatch och en internmatch.

Portarna öppnas till Sparbanken Lidköping Arena vid 16.30, och då av herr- och damlagets båda huvudtränare. I entréområdet startar kvällen med autografskrivning tillsammans med båda klubbens representationslag. I restaurangen finns även gratis kaffe till de 500 första och där serveras även pizzabuffé samt möjlighet till inköp av dryck. Bakom ståplatsläktaren finns den perfekta ytan för barnen med både speedshooting och hoppborgar (16.30-19.00). Damlaget kommer att spela en internmatch och sedan är det dags för herrlaget att spela sin första träningsmatch för säsongen 22/23 – mot Frillesås BK. Det är fri entré under hela kvällen.-
 Efter två pandemisäsonger kan vi äntligen välkomna publiken i samband med ispremiären. Det har varit efterfrågat under en längre tid och varför vi inte har kunnat presentera ett koncept förrän nu är på grund av sjukskrivningar och pappaledigheter innan semestertiderna. Resurserna har helt enkelt inte räckt till och vi hoppas på er förståelse för det. Det är också därför vi heller inte kan genomföra vår klassiska ”Välgörenhetspromenad”, men vi har efter våra bästa förmågor satt ihop en ispremiär som vi tror kommer bli en fantastiskt trevlig start på säsongen 2022/2023, säger Rasmus Abrahamsson, sociala medier- och webbansvarig, på klubbens hemsida.

Årets ispremiär kommer bland annat att bestå av:
– Kaffe till de 500 första i Restaurang 1934.
– Speedshooting och hoppborgar bakom ståplatsläktaren.
– Shopen håller öppen. 
– Autografskrivning i entréhallen. 
– Pizzabuffé i Restaurang 1934.
– Presentation av dam- och herrlag.
– Internmatch (damlaget).
– Villa Lidköping vs. Frillesås (herrlaget)

Tider: 
Start 16.30 och kvällen avslutas runt 21.15.

Tidsschema (cirkatider):
16.30 – Sparbanken Lidköping Arena öppnar med autografskrivning och övriga aktiviteter.
16.30 – Restaurang 1934 öppnar med pizzabuffé och barservering.
17.30 – Presentation av damlaget + internmatch.
19.15 – Presentation av herrlaget + träningsmatch mot Frillesås BK.

Följ och gilla Lidköpingsextra på:
Ange värde i : Vyinställningar > Sidonumrering > Objekt per sida