Upptaktsträff för Villa inför premiären i Elitserien

Martin Karlsson, lagkapten i herrlaget, var en av de som representerade Villa Lidköping vid upptaktsträffen inför årets Elitseriepremiär. Foto: Rasmus Abrahamsson.

Fredagen den 28 oktober och lördagen den 29 oktober spelar herr- respektive dam sina Elitseriepremiärer i Sparbanken Lidköping Arena. På torsdagen var det upptaktsträff i Uppsala på Nya Studenternas.

På plats var bland annat 23 tränare, nio från damernas elitserie och 14 från herrarnas. Från Villa Lidköping var det huvudtränarna Andreas Ingemarsson (dam) och Johan Sixtensson (herr), samt klubbens två kaptener, Agnes Ögren och Martin Karlsson.
Den första fokuspunkten var damernas Elitserie, där Andreas och Agnes utvecklade Villa Lidköpings tankar kring årets säsong och målsättning.
–  Vi kommer in till serien efter en skön helg i Sandviken. Även om vi inte var helt nöjda med spelet så rent resultatmässigt så var det väldigt bra. Vi är hårda mot varandra och strävar hela tiden efter att bli bättre, säger Andreas Ingemarsson.
– En stor nyckel är att vi hela tiden ställer höga krav på oss själva, att vi fortsätter nöta på och att vi aldrig är nöja. Vi har gjort det bra såhär långt under säsongen och vi vet hur vi vill ha det och den planen ska vi fullfölja, säger Agnes Ögren, som förövrigt blev utsedd till Svenska cupens mest värdefulla spelare.
Efter de nio damlagen så var det dags för herrsidan att snacka upp sin säsong. Lagen välkomnades upp på scen efter fjolårets slutplacering och näst sista upp på scen var Martin Karlsson och Johan Sixtensson.
– Först och främst så är det ju ett långsiktigt arbete som nu bär frukt. Det var många som skrattade åt “Sparris” (Jonas Johansson, klubbdirektör) när han profilerade om att Villa skulle spela massa finaler och vinna SM-guld. Han låg väl bakom tårtan i åtta år innan det första guldet kom men det är någonstans så man måste jobba och han vek aldrig på något, klubben vek aldrig på något, säger Johan Sixtensson.
– Jag trivs jättebra i vår grupp, jag får vara med och påverka, säga vad jag tycker och har en stor roll på isen, det gillar jag. Jag gillar dom runt omkring mig på isen och det brukar avspegla sig i prestationen också, tyckte Martin Karlsson, lagkapten i Villa Lidköping.

Dessa citat är hämtade från från klubbens hemsida. Fler kommentarer från upptaktsträffen finns på www.vlbk.se

Huvudtränarna fick även svara på frågan om vilka lag de tror går till final, och vilket lag som tar hem SM-guldet. Så här svarade de:

Dam:
Sunvära:
Finallag: Villa Lidköping – Västerås.
SM-Guld: Villa Lidköping.

Uppsala:
Finallag: Villa Lidköping – Västerås.
SM-Guld: Villa Lidköping.

Mölndal:
Finallag: Villa Lidköping – Västerås.
SM-Guld: Villa Lidköping.

Skirö:
Finallag: Villa Lidköping – Västerås.
SM-Guld: Villa Lidköping.

Västerås:
Finallag: Villa Lidköping – Västerås.
SM-Guld: Villa Lidköping.

KS Bandy:
Finallag: Villa Lidköping – Västerås.
SM-Guld: Villa Lidköping.

Sandviken:
Finallag: Villa Lidköping – Västerås.
SM-Guld: Villa Lidköping.

AIK:
Finallag: Villa Lidköping – AIK.
SM-Guld: AIK.

Villa:
Finallag: Villa Lidköping – Västerås.
SM-Guld: Villa Lidköping.

Herr:
AIK
Finallag: Villa Lidköping–Sandviken.
SM-guld: Villa Lidköping.

Bollnäs
Finallag: Villa Lidköping–Edsbyn.
SM-guld: Edsbyn.

Broberg
Finallag: Villa Lidköping–Sandviken.
SM-guld: Villa Lidköping.

Edsbyn
Finallag: Villa Lidköping–Västerås.
SM-guld: Villa Lidköping.

Frillesås
Finallag: Villa Lidköping–Sandviken.
SM-guld: Villa Lidköping.

Gripen Trollhättan
Finallag: Villa Lidköping–Edsbyn.
SM-guld: Villa Lidköping.

Hammarby
Finallag: Villa Lidköping–Edsbyn.
SM-guld: Villa Lidköping.

Motala
Finallag: Villa Lidköping–Sandviken.
SM-guld: Villa Lidköping.

Vänersborg
Finallag: Villa Lidköping–Sandviken.
SM-guld: Sandviken.

Sirius
Finallag: Västerås–Sandviken.
SM-guld: Västerås.

Sandviken
Finallag: Villa Lidköping–Edsbyn.
SM-guld: Edsbyn.

Vetlanda
Finallag: Villa Lidköping–Sandviken.
SM-guld: Sandviken.

Villa Lidköping
Finallag: Villa Lidköping–Edsbyn.
SM-guld: Villa Lidköping.

Västerås SK 
Finallag: Villa Lidköping–Västerås.
SM-guld: Västerås.

Följ och gilla Lidköpingsextra på:
Ange värde i : Vyinställningar > Sidonumrering > Objekt per sida