Succé för TK Levo på Svenska cupen i Göteborg

Gymnasterna från TK Levo. Övre raden från vänster: Vilhelm Billvén Edhammer, Sofia Redman, Oliver Arthursson, Malte Drougge, Isak Oldin, Viggo Olofsson. Nedre raden: Ivar Strandroh och Vilgot Åhlin.

Tredje deltävlingen i Svenska cupen avgjordes den gångna helgen i Västra Frölunda och det blev succé för trampolinklubben TK Levo som deltog med sju gymnaster. Klubbens hoppare visade hög klass och tog totalt sju medaljer, varav tre guld.

Levo visar återigen sin styrka på herrsidan genom att ta guld i samtliga tre individuella herr-/pojkklasser. Oliver Arthursson och Vilhelm Billvén Edhammer tog sig båda till herrfinalen genom en stabil kvaltävling. I finalen lyckades Vilhelm bäst och kunde säkra sin andra delseger i herrklassen i år. Oliver slutade på en hedrande fjärdeplats väldigt nära tredjeplassen. Isak Oldin slog till och kunde bärga sin första seger i Svenska cupen i pojkar klass 2. I klass 3 pojkar befäste 12-årige Vilgot Åhlin sin dominans i klassen genom ännu en delseger. Vilgot har nu tre segrar av tre möjliga. Därmed är totalsegern i Svenska cupen 2023 redan säkrad. Då kan även nämnas att övriga finalister i klassen är ett eller två år äldre än Vilgot. Sofia Redman fortsätter att prenumerera på pallplatser i synkron trampolin. Trots att Sofias ordinarie partner Hanna Rydén är skadad så lyckades hon ta guldet i damklassen, nu tillsammans med Tilda Berg från Klippans gymnastikkrets. Tildas partner var även hon skadad. Oliver och Vilhelm tog silver i synkrontävlingens herrklass och Levo gymnasterna Malte Drougge och Isak Oldin fixade bronset i Synkron Klass 2.

Spänd väntan på VM-uttagning
Innan sommaren fick Oskar Smith och Vilhelm Billvén Edhammer klartecken för deltagande i VM i Birmingham i november tillsammans med två andra svenska herrgymnaster. De har under året klarat Gymnastikförbundets kvalpoäng för herrar. Oliver Arthursson väntar spänt på besked om även han kommer bli uttagen. Besked skall komma inom kort. Konkurrensen i herrlandslaget är tuff om vilka ytterligare som kommer att bli uttagna till VM.
Nästa tävling innan VM blir sista och avgörande deltävlingen i Svenska cupen och den går i Borås den 21-22 oktober. Klubbens yngre gymnaster tävlar redan i helgen i regiontävlingen Frölundaskuttet.

Följ och gilla Lidköpingsextra på:
Ange värde i : Vyinställningar > Sidonumrering > Objekt per sida