Arvidsson klar för Villa Lidköping


William Arvidsson är tillbaka i moderklubben Villa Lidköping efter två säsonger i AIK Bandy och lika många i Gripen Trollhättan.

Det var egentligen inte jättemycket att tänka på när kontakten togs och möjligheten att komma hem öppnades, säger William till vlbk.se
Efter AIK-tiden blev det två säsonger med Gripen och den senaste med slutspel för första gången någonsin i klubbens historia. I slutspelet tog det slut mot Villa Lidköping och nu är William, efter den fyraåriga utflykten, redo för att kämpa om titlar med moderklubben igen.
– Det ska bli häftigt. Det var ett enkelt val. Jag sa det till ”Sparris” för fyra år sedan att någon dag ska jag spela i Villa igen. Nu är jag tillbaka och det ska bli otroligt roligt. Villa är en oerhört professionell förening i allt, folk i styrelse, runt omkring, publik, arena och bandylag. Det är top notch, säger Arvidsson vidare på klubbens hemsida.
– William är en egen produkt som varit ute och testat spel i såväl AIK som Gripen. Hans prestationer i dessa klubbar visar att han fortsatt sin utveckling sedan han lämnade Villa Lidköping och varit en betydelsefull och viktig spelare i de klubbar han representerat, säger klubbdirektör Jonas ”Sparris” Johansson.
Kontraktet sträcker sig över tre år.

 

Willian Arvidsson kommer att spela i Villadressen de kommande tre åren.


Vill du se fler notiser som denna på nyhetssajten? Stöd oss gärna genom att swisha tio kronor, eller valfritt belopp, till 123 579 86 40. Lidköpingsextra är gratis att läsa (du behöver inte betala för någon prenumeration) men vi blir väldigt glada om du vill stödja oss i vårt arbete med att bevaka vad som händer runt om i Lidköpings kommun.

Följ och gilla Lidköpingsextra på:
Ange värde i : Vyinställningar > Sidonumrering > Objekt per sida