Musik i vinterkväll i Otterstad

Den 8 januari blir det Musik i vinterkväll i Otterstads kyrka.
Den 8 januari blir det musik i Otterstads kyrka då Otterstads kyrkokör uppträder med solister under ledning av Carl-Magnus Malmesved.

 

Musikkvällen har fri entré och insläpp från klockan 18.30. Präst är Monica Göransson. Kollekt samlas in till Bukobahjälpen vid utgången. Bukobahjälpen är en svensk ideell förening som stödjer gatubarn i Bukoba i Tanzania. Alla insamlade medel går direkt till projektet genom lokala kontakter.


Vill du se fler notiser som denna på nyhetssajten? Stöd oss gärna genom att swisha tio kronor, eller valfritt belopp, till 123 579 86 40. Nyhetssajten Lidköpingsextra är gratis att läsa (du behöver inte betala för någon prenumeration) men vi blir väldigt glada om du vill stödja oss i vårt arbete med att bevaka vad som händer runt om i Lidköpings kommun. Från och med fredagen den 3 januari kommer du även ha möjlighet att läsa vår nya blädderbara e-tidning som kommer varje fredag och som vi kallar Helgextra. Denna tidning är helt gratis att prenumerera på, det enda du behöver göra är att skicka in din e-postadress till kontakt@lidkopingsextra.se och skriva Gratis prenumeration i ämnesraden.

Följ och gilla Lidköpingsextra på:
Inga inlägg hittades.