Lidköpings ridklubb invigde sitt nya stall

Anna Bolander, ordförande i Lidköpings ridklubb, kunde förklara det nya stallet för invigt.

Fredagen den 23 september hade Lidköpings ridklubb invigning av sitt nya stall, som fått namnet Stall unghästen, och det blev en lyckad invigning med många besökare.

Stall unghästen är ett tidigare militärförråd som byggts om till ett modernt stall med plats för två stora hästar och två ponnier, och i fredags var det invigning. Många hade hörsammat inbjudan och ett stort antal klubbmedlemmar, ryttare och andra intresserade hade samlats på stallbacken för att vara med på invigningen. Man kunde bland annat gå på rundvandring i ridskolans lokaler, ta något i snackbaren och prova på att rida käpphäst i en av ridskolans paddockar. Vid 18-tiden höll klubbens ordförande Anna Bolander samt ridskolechef Susanne Broberg, tal innan det var dags att klippa invigningsbandet. Höll i saxen gjorde Jonas Sundström, kommunalråd i Lidköping, och han fick god hjälp av fritidschef Maria Hedén Sturesson. De närvarande bjöds även på en kortare riduppvisning när ett 15-tal ekipage med klubbens hästar och ryttare red runt bland besökarna på stallbacken.
– Det nya stallet är en investering för framtiden och tanken är att nya hästar ska kunna vara här, i en lite lugnare miljö, under tiden de skolas in och utbildas, berättar Susanne Broberg som just nu har 32 hästar till sitt förfogande på Lidköpings ridklubb.
Det nya stallet kommer även att kunna fungera som karantänstall om någon häst skulle bli sjuk.

Text och foto: Urban Larsson.

Jonas Sundström, kommunalråd i Lidköpings kommun, och Maria Hedén Sturesson, fritidschef i Lidköpings kommun, var på plats för att klippa bandet och inviga det nya stallet. Foto: Urban Larsson.
Alva Larsed, 9 år, flög över hindren med sin käpphäst.
Ridskolechef Susanne Broberg informerade om klubbens verksamhet.
Det bjöds även på en kortare riduppvisning när ett 15-tal ekipage med klubbens hästar och ryttare red runt bland besökarna.
Många hade tagit sig till Lidköpings ridklubb för att vara med om invigningen.
På ridskolan belönas uppskattade medarbetare med en hästsko.
Följ och gilla Lidköpingsextra på:
Ange värde i : Vyinställningar > Sidonumrering > Objekt per sida