300 Dance Studio grävde guld i Västerås

Totalt tog 300 Dance Studios dansare 43 pallplatser under helgens tävling i Västerås.
I helgen var ett gäng dansare från 300 Dance studio på tävling i konstnärlig dans i Västerås. Totalt hade dansskolan 91 starter och tog hem 43 pallplatser, bestående av 17 guld, 13 silver och 13 brons.
 
RESULTAT MODERNT
Modern Solo Silver
1) Maja Klingstedt 
2) Jolene Larsson 
 
Modernt Solo Guld B 
1) Stina Klingstedt 
3) Ingrid Tagesson 
 
Modernt Solo Guld J
1) Alfred Persson 
2) Matilda Mellström 
3) Alma Omicevic
 
Modernt Solo Champion JI
1) Filippa Kavalic
3) Elsa Östlind 
 
Modernt Solo Champion JII
2) Alma Lindström 
 
Modernt Duo Brons B
2) Elvida Detterberg & Moa Niklasson 
 
Modernt Duo Brons J
3) Amanda Eneström & Sonja Höckert
 
Modernt Duo Champion B/JI
1) Alfred Persson & Filippa Kavalic 
 
Modernt Duo Champion JII
1) Alma Lindström  & Maja Lundström 
3) Hanna Thyren & Senna Johansson 
 
Modernt Duo Champion V
1) Emma Assarsson & Sara Wärnå
 
Modernt Grupp Champion J/V
1) 300 Dance Company Rose
2) 300 Dance Company Imperial 
 
RESULTAT JAZZ
Jazz Solo Silver B
1) Elvida Detterberg 
3) Izabella Jonsson
 
Jazz Solo Guld B 
1) Elsa Tagesson 
2) Tove Fredin 
3) Ingrid Tagesson
 
Jazz Solo Champion B/J1
1) Filippa Kavalic
2) Bror-Olle Brooks 
3) Elsa Östlind 
 
Jazz Solo Champion JII
3) Alma Lindström 
 
Jazz Duo Brons B
1) Elvida Detterberg & Moa Niklasson
3) Ingrid Lindgren & Line Thim 
 
Jazz Duo Champion B/JI
1) Bror-Olle Brooks & Ella Wärnå
2) Elsa Tagesson & Maja Klingstedt
3) Ingrid Tagesson & Laura Maik 
 
Jazz Duo Champion JII
2) Alma Lindström & Maja Lundström 
 
Jazz Grupp Brons B 
2) Project 300 Jets 
 
Jazz Grupp Champion B/JI
1) 300 Dance Company Rose
2) 300 Dance Conpany Imperial 
 
RESULTAT SHOW
Show Solo Champion JI
1) Elsa Östlind 
2) Laura Maik 
3) Stina Klingstedt 
 
Show Duo Brons B/J
1) Ingrid Tagesson & Stina Anderberg 
 
Show Duo Champion B/JI
1) Bror-Olle Brooks & Elsa Östlind 
2) Alfred Persson & Stina Klingstedt 
3) Elsa Tagesson & Tove Fredin 
300 Dance Company Rose tog hem segern i Jag Grupp Champion B/JI.
Alfred Persson & Stina Klingstedt, Elsa Östlind & Bror-Olle Brooks, Elsa Tagesson & Tove Fredin.
Maja Klingstedt & Ingrid Tagesson, Ella Wärnå & Bror-Olle Brooks, Ingrid Tagesson & Laura Maik.
Följ och gilla Lidköpingsextra på:
Ange värde i : Vyinställningar > Sidonumrering > Objekt per sida